WCZ #4: Podstawy inwestowania w akcje

 
 
00:00 / 16:00
 
1X
 

O czym jest ten odcinek?

W dzisiejszym odcinku podcastu „W co zainwestować” opowiem Ci o tym jak zacząć inwestować w akcje. W końcu inwestowanie to nie tylko lokaty i obligacje, ale również aktywa obarczone zmiennością. To pierwszy odcinek o „ryzykownych” formach lokowania oszczędności. Napisałem w cudzysłowie, ponieważ w pewnych warunkach inwestowanie w akcje może być całkiem przyjemne i bezpieczne. Wszystko zależy jak do tego podejdziesz. Czy zaczniesz z ułańską fantazją i naiwnie zainwestujesz wszystko w jedną spółkę, czy zaczniesz się przygotowywać, edukować i nic nie zrobisz zanim nie posiądziesz odpowiedniej wiedzy. Jeśli ten drugi sposób jest Ci bliższy, to zapraszam Cię do wysłuchania dzisiejszego odcinka, w którym opowiadam o co chodzi w inwestowaniu w akcje.

W tym odcinku dowiesz się:

  • Czym są akcje,
  • Po co inwestować w akcje,
  • Dlaczego ceny niektórych akcje rosną a innych nie,
  • Jak zacząć inwestować w akcje,
  • Czy opłaca się inwestować w akcje krótkoterminowo.

Uważasz, że to co robię daje Ci wartość?

Każdy lubi wiedzieć, że jego praca jest potrzebna. Jeśli uważasz, że dowiedziałeś się czegoś ciekawego z tego odcinka, to proszę subskrybuj ten podcast w Apple Podcasts i oceń go w tym serwisie. Dzięki Twojej pomocy pozwolisz mi trafić do kolejnych słuchaczy i więcej osób będzie mogło się o nim dowiedzieć a ja zyskam motywację do kontynuacji tego projektu, który całkowicie realizuję poza swoją podstawową pracą zarządzającego.

Nie przegap kolejnych odcinków

Transkrypt

Cześć, witam Cię w czwartym odcinku podcastu “W co zainwestować?”. Cieszę się że tutaj jesteś, że jesteś ze mną już 4 odcinki. W ostatnich trzech odcinkach mówiłem najbezpieczniejszych formach inwestowania środków, takich jak bank czy obligacje skarbowe. Dzisiaj, myślę, że jest to dobry moment, żeby rozpocząć opowiadać coś więcej o takim prawdziwym inwestowaniu w akcje. Pewnie warto będzie w kolejnych odcinkach powiedzieć Ci coś więcej o inwestowaniu w fundusze inwestycyjne, obligacje korporacyjne, w nieruchomości, w towary, a myślę że akcje są takimi tematem który powinien Cię zainteresować ze względu na pewnie ambiwalentne uczucia co do akcji. Że z jednej strony o tych akcjach mówi się że niejedną fortunę zbudowano, ale z drugiej strony mówi się też, że niejedna fortuna została stracona. O co tak naprawdę chodzi w testowaniu w akcje, jak podchodzić na inwestowanie w akcje? Dzisiaj chciałbym przedstawić Ci podstawy inwestowania w akcje, powiedzieć od samego początku, o co w tym wszystkim chodzi. Zapraszam Cię zatem do wysłuchania dzisiejszego odcinka podcastu “W co zainwestować”.

Może zacznijmy od tego czym są akcje. Akcje, tak jak obligacje są papierami wartościowymi. Akcje są papierami wartościowymi udziałowymi, natomiast obligacje są papierami wartościowymi dłużnymi. To, że akcje są udziałowymi papierami wartościowymi to oznacza, że dają Ci prawo własności części przedsiębiorstwa, którego akcje posiadasz, czyli jest to taka cząstka przedsiębiorstwa, taki tytuł własności do cząstki przedsiębiorstwa. Jeżeli kapitał jakiejś firmy, majątek danej firmy (w przypadku spółki akcyjnej) np. dzieli się na 100 akcji to Ty posiadając jedną akcję jesteś właścicielem jednej setnej tego przedsiębiorstwa, czyli jesteś w takim niewielkim ułamku jego właścicielem. Gdybyś miał 50 akcji, to miałbyś już 50% własności prawa własności do danego przedsiębiorstwa. Po co zatem inwestować w akcje? No oczywiście po to żeby zarobić na tym. Ale żebyś lepiej zrozumiał, żebyś zrozumiała dlaczego inwestuje się w akcje i po co je tak naprawdę się kupuje, jakie są z tego prawa, to chciałbym żebyś na chwile zapomniał i zapomniała o akcjach które znasz z giełdy a pomyślał o firmie, jak o własnym biznesie. 

Skoro akcja to jest prawo własności w niewielkim ułamku do jakiegoś biznesu, to pomyśl jakbyś miał 100% akcji, czyli miał 100% własności danego biznesu. Czyli miałbyś własną firmę – spółkę akcyjną. To po co ją masz? Po to, żeby mieć zysk, żeby zarabiać i czerpać z niej korzyści. Nie zastanawiasz się ile Twoja firma jest dzisiaj warta, nie zastanawiasz się po ile możesz sprzedać tą firmę komuś, kto przyjdzie do Ciebie, zapuka i powie: “sprzedaj mi ten swój zakład produkcyjny” (na przykład produkujący meble). Załóżmy, że to Twoja firma produkuje meble, masz zakład produkcyjny, zatrudniasz pracowników, sprzedajesz. Tak naprawdę zależy Ci na tym, żeby coraz większy generować biznes, przychód, obrót, co za tym idzie, coraz większe zyski, nie zastanawiasz się ta firma jest warta dzisiaj. Gdyby przyszedł twój konkurent i zaproponował Ci że odkupił od ciebie tę firmę. 

Twoim podstawowym zadaniem jest to, żeby maksymalizować zyski i bardzo podobnie jest w przypadku spółek akcyjnych notowanych na giełdzie. Tak samo powinno Ci zależeć na tym żeby firma w której masz akcje zarabiała jak najwięcej, żeby zyski która ona generuje były jak najwyższe. Czyli jeżeli jesteś współwłaścicielem, czyli akcjonariuszem coca-coli to zależy Ci na tym, żeby jak najwięcej tej coca-coli się sprzedawało, ponieważ wtedy coca-cola jako firma regeneruje większe zyski, a więc część tych zysków, która zostanie wygenerowana będzie przysługiwała tobie będzie również większa.

Natomiast na giełdzie, w związku z tym, że akcje są notowane cały, to kupujący i sprzedający handlują cały czas.To jest trochę tak samo jakby do Ciebie przychodził sąsiad, czy ktoś kto chce odkupić od Ciebie Twoją firmę i proponuje Ci cenę. To podobnie jakbyś miał mieszkanie i sąsiad do Ciebie przychodził i mówił Ci, że kupi od Ciebie to mieszkanie za 500.000 zł, innego dnia zaproponował Ci 400.000 zł, a innego dnia 600.000 zł. Kolejnego 650.000 zł i będzie tak Ci oferował różne ceny. Tak należy odczytywać wahania rynkowe – jako oferty kupna lub sprzedaży przez różne osoby które do Ciebie pukają, przychodzą i ogłaszają się: “po tyle od Ciebie kupię, a po tyle Ci sprzedam”. Nie musisz korzystać z tych ofert a najbardziej absurdalne jest korzystanie z oferty która jest nieatrakcyjna cenowo. 

Czy jeżeli przyjdzie do Ciebie sąsiad, który oferuje Ci cenę za twoje mieszkanie, czy twój dom, która jest o 50% niższa niż faktyczna wartość tego domu, którą masz w głowie i wiesz ile ta nieruchomość faktycznie jest warta, to nie sprzedajesz mu tylko dlatego że zaoferował Ci niższą cenę?! A tak robią ludzie na giełdzie. Ponieważ tam te kwotowania są praktycznie non stop, przez to wydają się takim namacalnym wskaźnikiem wartości, ale to jest tylko cena z której możesz skorzystać lub nie. Tak samo jak możesz skorzystać z oferty swojego sąsiada który przyjdzie i chcę kupić twoje mieszkanie po jemu znanej tylko cenie oferowanej Tobie, to tak samo nie musisz korzystać z cen oferowanych na giełdzie w danym czasie. 

Zauważ że inwestowanie w biznes ma sens tylko i wyłącznie w długim terminie, ponieważ nie ma znaczenia to jaka jest dzisiaj pogoda, czy to, że jeden rok jest susza, a drugi rok jest mokry. To nie zmienia długoterminowej wyceny przedsiębiorstwa rolnego czy gospodarstwa rolnego, które prowadzisz.

Na przykład to, że jedno lato jest bardziej suche lub drugie. A na giełdzie musisz wiedzieć jak patrzeć na te wahania rynku. To jest bardzo ważne i zarazem bardzo trudne oraz wymaga bardzo dużo doświadczenia.

O co tak naprawdę chodzi w inwestowaniu na giełdzie i inwestowaniu w akcje? Musisz przede wszystkim wiedzieć, że kupując akcje, kupujesz cześć biznesu. Teraz możesz zapytać i sam zapytam siebie twoim imieniu, jak to jest, że majątki zostały zbudowane i zostały zostały stracone na giełdzie? Z czego to wynika? Czy na akcjach można stracić? No i znowu powiem: “to zależy”. To zależy jakie akcje wybierzesz. Postaw sobie pytanie: “są dwie restauracje obok siebie. Dlaczego jedna restauracja ma zawsze pełno klientów, podczas gdy w drugiej jest pusto?” Trochę tak samo jest z akcjami. Jedne akcje są dobre, a inne słabe – w kontekście biznesowym, czyli do jednych klienci przychodzą, do innych nie. Niektóre firmy sobie lepiej radzą od innych. Na pewno wiedzy, w które akcje inwestować nie będziesz miał po wysłuchaniu dzisiejszego odcinka (muszę Cię zmartwić). 

Ale będzie to dla Ciebie świetny wstęp, żeby zrozumieć i zastanowić się czy chcesz bardziej zgłębiać temat inwestowania w akcje, czy jednak wolisz zostać przy innych formach inwestowania. Jeżeli interesuje Cię inwestowanie w akcje to przyszłe odcinki które mam nadzieję, że będę regularnie dla Ciebie nagrywał będą również traktowały o bardziej szczegółowych elementach inwestowania w akcje, na które to odcinki już teraz bardzo Cię zapraszam, więc subskrybuj ten podcast w serwisie Apple Podcasts, na YouTubie, słuchaj Spotify, polecaj, udostępniaj, bardzo Cię o to proszę i wystawiaj opinie. Będę Ci bardzo wdzięczne za te opinie, ponieważ tylko dzięki temu opinią jestem w stanie dotrzeć do coraz większej liczby słuchaczy, którzy mogą być też zainteresowani taką tematyką i możliwością poszerzenia wiedzy w zakresie inwestycji osobistych. 

No właśnie, więc wracając do naszego głównego wątku, czyli jak inwestować w akcje, to masz możliwość albo samemu to robić i zgłębić tajniki inwestowania, samemu zastanawiać się w które akcje warto inwestować, a w które nie albo po prostu postawić na całą gospodarkę i kupić udziały poprzez fundusz inwestycyjny w akcjach różnych spółek. Zainwestować w portfel akcji możesz dzięki funduszom inwestycyjnym. Odpada Ci problem wyboru akcji i wyboru poszczególnych składników do portfela, ale w zamian za to musisz zapłacić za tę usługę towarzystwu funduszy inwestycyjnych, które zarządza funduszem inwestycyjnym i w zamian za to, że za Ciebie wybiera akcje, to popiera pewne wynagrodzenie. Tak jak powiedziałem w poprzednim odcinku podcastu “W co zainwestować”, to znowu: “To zależy”. Temat jest bardzo złożony z jednej strony fundusze inwestycyjne robią wiele dobrego, ale z drugiej strony mam wrażenie, że część funduszy inwestycyjnych jednak została w XX wieku jeszcze pod kątem zarówno i opłat, jak i przejrzystości informacyjnej dla Ciebie, jako dla dla inwestora, w związku z tym musisz nie musisz wtedy dobierać konkretnych akcji do portfela, ale musisz dobrać konkretny fundusz inwestycyjny, który będzie za Ciebie inwestował. To jest również zadanie obarczone pewnymi ryzykami i takie, do którego musisz trochę serca włożyć. Pozostaje Ci jeszcze inna alternatywa, czyli skorzystanie z funduszu inwestycyjnego, tak zwanego indeksowego. O nim też będę więcej mówił w kolejnych odcinkach, ale już teraz napomknę, że jest to fundusz inwestycyjny, który replikuje indeks akcji, czyli agregat, który zawiera wszystkie akcje, czy większość akcji z danej giełdy, a więc jest takim trochę odzwierciedleniem gospodarki. Tak jakbyś mógł zainwestować jedną transakcja np. za te kilkaset złotych we wszystkie przedsiębiorstwa notowane na danej giełdzie (wchodzące w skład danego indeksu) w danej proporcji. Czyli masz przekrój całej gospodarki. 

Myślę, że to i tak chyba trochę za dużo jak na wstęp o inwestowaniu w akcje, żeby nie zanudzić Cię tą wiedzą i nie spowodować, żeby ten odcinek stał się odcinkiem o funduszach inwestycyjnych, żeby zachować spójność, chciałbym na tym zakończyć jako ciekawym wstępie zostawić pole do rozwoju naszych rozważań na temat akcji i funduszy inwestycyjnych. Już teraz bardzo serdecznie Cię zapraszam na kolejny odcinek podcasty “W co zainwestować”. Ja żegnam się z Tobą,m serdecznie Ci dziękuję za wysłuchanie tego odcinka do końca, do usłyszenia, cześć!