WCZ #3: W co bezpiecznie zainwestować 450 tys zł?

 
 
00:00 / 28:54
 
1X
 

O czym jest ten odcinek?

W trzecim odcinku podcastu „W co zainwestować?” odpowiadam na Twoje wątpliwości związane z lokowaniem większych pieniędzy >100 tys. euro. Środki zgromadzone w banku powyżej tej wartości nie są objęte gwarancją Bankowego Funduszu Gwarancyjnego, w związku z czym utrzymywanie w jednym banku tak dużych środków wiąże się z ryzykiem niewypłacalności banku. Skoro już zgromadziłeś spory majątek, to powinieneś o niego odpowiednio dobrze zadbać, żeby Twoja praca nie poszła na marne gdyby pojawił się kryzys bankowy lub jakieś inne gospodarcze niebezpieczeństwo zagrażające stabilności systemu bankowego.

W tym odcinku dowiesz się:

  • Jak bezpiecznie ulokować środki o wartości powyżej 100 tys. euro,
  • Od czego zależy oprocentowanie obligacji skarbowych,
  • Czym są obligacje skarbowe,
  • Czym obligacje skarbowe różnią się od obligacji korporacyjnych,
  • Jakie są rodzaje obligacji skarbowych,
  • Gdzie kupić obligacje skarbowe,
  • Jakie są zapadalności obligacji skarbowych,
  • Czym różnią się obligacje hurtowe od detalicznych,
  • Jak możesz zainwestować w obligacje hurtowe.

Linki do dzisiejszego odcinka

Uważasz, że to co robię daje Ci wartość?

Każdy lubi wiedzieć, że jego praca jest potrzebna. Jeśli uważasz, że dowiedziałeś się czegoś ciekawego z tego odcinka, to proszę subskrybuj ten podcast w Apple Podcasts i oceń go w tym serwisie. Dzięki Twojej pomocy pozwolisz mi trafić do kolejnych słuchaczy i więcej osób będzie mogło się o nim dowiedzieć a ja zyskam motywację do kontynuacji tego projektu, który całkowicie realizuję poza swoją podstawową pracą zarządzającego.

Nie przegap kolejnych odcinków

Transkrypt

Witam Cię w kolejnym odcinku podcastu „Zainwestowani”, ale czy na pewno podcastu „Zainteresowani”?. Winien jestem Ci kilka słów wyjaśnienia, ten podcast nagrywam od niecałego miesiąca i cały czas jest to program pilotażowy, nie jest on ogłaszany, ani reklamowany czy dystrybuowany w mediach społecznościowych, ani w jakiś inny sposób nie jest budowana budowany jego zasięg, natomiast jest cały czas w takiej fazie inkubacyjnej i testowej. W związku z tym  różne techniki tworzenia treści będę chciał przemycać i testować i pewnie niektóre rzeczy będę chciał zmieniać i ulepszać.

Wydaje mi się, że nazwa zainwestowali może być trochę myląca, ze względu na fakt, że witryna zainwestowani.pl dotycząca inwestycji w mieszkania na wynajem jest od wielu lat prężnie działającą stroną internetową i obecna jest w mediach społecznościowych i przyznam, że w momencie wybierania domeny i nazwy podcastu zainwestowani.us gdzieś tam ta zbieżność mi umknęła i myślę że jest to dobry moment żeby dostosować nazwę tego podcastu, żeby z jednej strony lepiej oddawał to o czym chciałam ci już nim powiedzieć, a z drugiej strony, żeby nie mylił się z już istniejącą domeną blogiem i firmą zainwestowani.pl. Dlatego też od tego odcinka każdy kolejny podcast i również nazwa bloga zmieni nazwę i zarówno blog, strona internetowa jak i podcast będzie nazywać się „W co zainwestować” ale już z dopiskiem kropka pl. A więc jest to trzeci odcinek podcastu „W co zainwestować”, na który po tym krótkim wstępie i słowie wyjaśnienia serdecznie Cię zapraszam.

W ostatnim odcinku dowiedziałeś się jak zarabia Bank, jaka jest największa zaleta trzymania pieniędzy w banku, czym jest poduszka płynnościowa, jak ją oszacować, jak wyznaczyć ilość utrzymywanych pieniędzy w banku i po co trzymać pieniądze w banku oraz jaką wielkość tych pieniędzy trzymać jako poduszkę płynnościową i dlaczego czasem opłaca się trzymać więcej pieniędzy w banku niż wynika to z obliczonej przez ciebie poduszki płynnościowej. A więc mówiliśmy co jest bank i po co tam trzymać pieniądze.

W dzisiejszym odcinku, jak już zapowiedziałem w poprzednim podcaście, będę mówił o tym gdzie trzymać pieniądze jeżeli jest ich więcej niż 100 000 €, czyli w przypadku posiadania kwoty przewyższającej poziomy gwarantowane przez Bankowy Fundusz Gwarancyjny. W przypadku upadłości banku lub jego niewypłacalności środki powyżej 100 000 € nie są zasadzie niczym zabezpieczone, a więc jeżeli bank ogłosi niewypłacalność to w przypadku posiadania w jednym banku na wielu rachunkach, to nie są one do końca bezpieczne. Czyli jeśli masz dwa lub trzy rachunki danym banku i ten bank okaże się że ogłosi niewypłacalność, to twoje środki zgromadzone na tych rachunkach są sumowane i pierwsze 100 000 € jest gwarantowane przez Bankowy Fundusz Gwarancyjny a pozostała część niestety nie, a więc w najgorszym scenariuszu możesz te środki stracić.

Nie chcę przewidywać że któryś bank będzie niewypłacalny, czy będzie miał problemy z płatnościami – jestem jak najdalszy od tego, natomiast musisz mieć świadomość że takie sytuacje w Polsce mają miejsce. Nawet niedawno jedna takich sytuacji miała miejsce w przypadku podkarpackiego Banku Spółdzielczego czyli Banku Spółdzielczego z siedzibą w Sanoku, który to został przymusowo zrestrukturyzowany. To oznacza, że część deponentów którzy utrzymywali tam pieniądze musiało się tymi pieniędzmi pożegnać, ale na szczęście ani osoby fizyczne ani fundacje, ani małe i średnie firmy nie ucierpiały na tej restrukturyzacji przymusowej i odzyskały swoje pieniądze w całości, natomiast niektórzy deponenci, na przykład jednostki samorządu terytorialnego straciły pieniądze, ponieważ te środki nie były zabezpieczone przez Bankowy Fundusz Gwarancyjny, a cała procedura tak zwanego Resolution, czyli przymusowej restrukturyzacji, nie uwzględniała tej grupy deponentów w grupie, która otrzymała w pełni swoje środku.

Oczywiście to nie był wielki bank, ale jeżeli patrzeć na banki spółdzielcze to nie był to mały bank spółdzielczy pod kątem ilości utrzymywanych aktywny. A więc jest to sytuacja teoretyczna aczkolwiek możliwa, w związku z tym należy się zastanowić: jeżeli w banku utrzymywanie pieniędzy powyżej równowartości 100 000 € w złotych polskich jest w pewnych okolicznościach ryzykowne, a być może istnieją inne sposoby bezpiecznego utrzymywania środków, to dlaczego z nich nie skorzystać?

No ale żebyś wiedział jakie to są metody musisz dokończyć wysłuchanie dzisiejszego odcinka 😊 W tym odcinku o wszystkim metodach opowiem, ale zanim przejdę do głównej treści dzisiejszego podcastu, to chciałbym Cię serdecznie poprosić o za subskrybowanie tego podcastu w serwisach z podcastami takich jak Apple Podcast, Spotify oraz na YouTubie gdzie odcinki tego podcastu są publikowane. Będzie również mi bardzo miło jeżeli zostawisz pozytywną opinię odnośnie tego podcastu w serwisie Apple podcast, gdyż będzie mi dzięki temu łatwiej dotrzeć do kolejnego grona słuchaczy i dzięki temu ten podcast będzie łatwiej odnajdywalny przez innych słuchaczy, którzy będą mogli nauczyć się czegoś w zakresie inwestycji osobistych.

A więc gdzie trzymać więcej pieniędzy niż to 100 000 €. Przede wszystkim musisz się zastanowić w jakim celu trzymasz te pieniądze. Jeżeli jest to cel stricte płynnościowy, o którym powiedziałem w poprzednim odcinku podcastu „W co zainwestować”, to te środki oczywiście powinieneś trzymać w banku, ponieważ są to środki płynnościowe, które potrzebujesz wypłacać, wpłacasz, dokonujesz zwykłych operacji. Kupujesz, chodzisz na zakupy, płacisz rachunki, tankujesz samochód. Jeżeli tych środków uzbierało ci się trochę więcej, to te środki nie są już płynnościowe. Ale czym są? Są to środki, które czekają na okazję inwestycyjną, a jeżeli środki trzymasz w banku. To możesz zastanowić się nad pożyczaniem tych pieniędzy komuś innemu za jakieś stałe oprocentowanie? A więc komu chcesz pożyczyć te środki? Jeżeli nie bankowi? Bo utrzymywanie pieniędzy w banku to jest tak naprawdę pożyczanie tych środku bankowi jako instytucji finansowej, jako spółce, która potem tymi środkami obraca. Więc komu możesz te środki pożyczyć bezpiecznie? Komuś, kto ma wyższą wiarygodność tak zwaną kredytową niż bank. Nie jest to na pewno twój sąsiad, ani jakaś firma, ani ktoś z rodziny ale jest taki jeden specyficzny podmiot na rynku, który ma najwyższą wiarygodność kredytową. Jest to Skarb Państwa. Najbezpieczniej jest pożyczyć państwu pieniądze, bo państwo ostatnie zbankrutuje, jeżeli można tak powiedzieć w przenośni, czyli zazwyczaj to jakieś firmy, instytucje finansowe, osoby fizyczne mogą mieć problemy z oddaniem swoich pieniędzy, ale zastanów się co by było gdyby państwo miało problem z oddaniem pieniędzy. Myślę, że mielibyśmy wtedy zdecydowanie większy problem globalny w Polsce ze względu na to, że no to nie wróżyłoby nic dobrego. To musiałby być albo jakiś ekstremalny kryzys albo jakieś wydarzenia polityczne, czy jakieś wojny, czy coś w ogóle niewyobrażalnego, żeby Polska zbankrutowała i nie oddała długów które zaciągnęła.

W ostatnich kilkudziesięciu latach zdarzyło się to bodajże trzykrotnie. Raz jeszcze podczas poprzedniej drugiej Rzeczypospolitej Polskiej, wcześniej jeszcze podczas dwudziestolecia międzywojennego. Zobacz, to są takie ekstremalne i bardzo nieprawdopodobne sytuacje, o których teraz mówię, natomiast to że jakaś jakiś bank, czy jakaś firma, czy jakaś osoba fizyczna nie odda ci pieniędzy, to nie potrzeba do tego wojny po prostu może się tak zdarzyć, że nie będzie miała z czego oddać, że źle zainwestowała i nie ma z czego oddać, bo biznes nie idzie, bo nie ma klientów, bo jest jakiś kryzys, natomiast państwo, tak jak powiedziałem, jest tym specyficznym kredytobiorcą którego wiarygodność kredytowa, czyli prawdopodobieństwo, że odda swoje środki, jest zdecydowanie największe, więc musisz zastanowić się, w jaki sposób pożyczyć państwu. Skarbowi Państwa nie pożyczysz takiej zwykłej pożyczki jak swojemu sąsiadowi, czy komuś z rodziny, ale możesz państwu pożyczyć pieniądze kupując tak zwaną obligacje skarbową Skarbu Państwa wyemitowaną przez Skarb Państwa.

No dobrze, ale czym jest ta obligacja. Na początku przedstawię Ci definicję legalną, czyli prawną: obligacja to papier wartościowy emitowany w serii, w którym emitent stwierdza że jest dłużnikiem obligatariusza i zobowiązuje się wobec niego do spełnienia określonego świadczenia, obligacja należy do tak zwanej kategorii dłużnych instrumentów finansowych. Co to wszystko oznacza? To jest taki papier który dostajesz, może teraz już nie dostaniesz, w formie papierowej, masz tylko zapis w rejestrze obligacji, że pożyczyłeś komuś pieniądze. Czyli w zamian za ten papier ty komuś dałeś pieniądze, a ten ktoś wystawił Ci ten papier, czyli obligacje i tej obligacji obowiązuje się spełnić dla ciebie określone świadczenie, najczęściej świadczenie pieniężne. Zobowiązuje się oddać to co od ciebie pożyczył w określonym czasie, a oprócz tego otrzymasz jeszcze tak zwane kupony czyli odsetki od tej obligacji więc zobacz, jest tutaj dużo analogii do pożyczki.

Inwestowanie w obligacje to jest pożyczanie komuś pieniędzy, to tak jakby udzielenie pożyczki, natomiast emitowanie obligacji to jest pożyczanie od kogoś pieniędzy. Te terminy mogą wydawać się skomplikowane na pierwszy rzut oka, natomiast jak to ze wszystkimi nowymi terminami, tutaj również należy się obyć z nową terminologią, a wszystko wtedy stanie się jasne.

No dobrze, czyli wiesz już czym są obligacje, jakie mają charakterystykę ekonomiczną, to muszę jeszcze Ci teraz powiedzieć jaki jest najbardziej popularny podział kategorii obligacji: to obligacje korporacyjne i skarbowe.

Obligacje korporacyjne emitowane są, tak jak sama nazwa wskazuje przez korporacje, przedsiębiorstwa. W polskim prawie są to spółki akcyjne i spółki komandytowo-akcyjne, które mogą emitować obligacje. Emitować obligacje, czyli przypominam: brać pożyczkę. Emitent to jest ten który bierze pożyczkę: emituje obligacje, czyli daje Tobie tę obligację, w zamian za twoje pieniądze i później zobowiązuje się Tobie te pieniądze oddać.

Druga kategoria obligacji: to obligacje skarbowe i te obligacje skarbowe są przedmiotem dzisiejszego odcinka.

Zauważ że w każdej obligacji emitent deklaruje Ci, że odda Ci pieniądze, które pożyczył od Ciebie plus odsetki czyli tak zwane kupony. W przypadku obligacji korporacyjnych tym emitentem, który deklaruje że odda Ci pieniądze jest firma – korporacja, więc ona ma co do zasady mniejszą zdolność kredytową, więc ryzyko że Ci nie odda w pełni tego świadczenia jest znacznie większe niż w przypadku obligacji skarbowych, gdzie emitentem i tym samym osobą która gwarantuje, że odda Ci te pieniądze jest Skarb Państwa. W przypadku Skarbu Państwa, to Państwo jest emitentem i gwarantuje, że odda Ci pożyczone pieniądze, więc prawdopodobieństwo odzyskania tych pieniędzy jest praktycznie 100%. Cały czas muszę akcentować tę różnicę, żebyś wiedział, że obligacja to jest szeroki zakres kategorii instrumentów dłużnych finansowych. Obligacja obligacji nie jest równa. Obligacje pozbawione ryzyka, to są wyłącznie obligacje skarbowe, czyli takie których emitentem jest Skarb Państwa. Jeszcze raz to powtarzam, żeby to było jasne i dobrze przez Ciebie zrozumiane. No i dalej: na jakie kategorie dzielą się obligacje skarbowe? Bo to, żeby powiedzieć Ci w jaki sposób w nie zainwestować, muszę jeszcze kilka elementów teoretycznych tej wiedzy teoretycznej Ci przekazać.

Pierwsza grupa: to obligacje hurtowe czyli takie, które są kierowane dla instytucji finansowych, dla klientów private bankingu, generalnie nie są dostępne dla inwestorów indywidualnych, nawet takich którzy chcą zainwestować 100 000 euro. Taki inwestor z punktu widzenia obligacji skarbowych, jest cały czas klientem detalicznym. Obrót obligacjami hurtowymi tak naprawdę zaczyna się od miliona złotych w jednej transakcji, więc dyktowanie one są dla inwestorów instytucjonalnych, ale to nie znaczy że nie możesz kupić tych obligacji w sposób pośredni. Żeby ten odcinek był kompletny, to chcę Ci przekazać całościowo wiedzę na temat tego w jaki sposób również masz możliwość kupienia tych obligacji skarbowych, żebyś miał pełną wiedzę po wysłuchaniu dzisiejszego odcinka.

Pośrednio możesz kupić obligacje hurtowe, ale jedynie przez fundusz inwestycyjny, który inwestuje w obligacje skarbowe. Tutaj tylko napomknę trochę o funduszach inwestycyjnych, bo to nie jest głównym tematem dzisiejszego odcinka. Musisz dokładnie sprawdzić w co dany fundusz inwestycyjny inwestuje, ponieważ sam fundusz inwestycyjny jest tylko takim opakowaniem, sposobem zainwestowania w coś. Żeby był on opłacalny dla Ciebie jako inwestora, musi spełnić pewne kryteria sprawozdawczości, dotyczące opłat, czy polityki inwestycyjnej. Zysk, który jest ten fundusz w stanie wygenerować powinien być w jak największej części przekazywany dalej Tobie. Więc jednym z możliwości zainwestowania w obligacje skarbowe jest zainwestowanie w fundusz inwestycyjny, który inwestuje w obligacje hurtowe. To ma swoje plusy, ale ma tez swoje minusy.

Gdybyś chciał zainwestować bezpośrednio w obligacje skarbowe, to musisz się zainteresować obligacjami detalicznymi. Obligacje detaliczne są kierowane wyłącznie do inwestorów indywidualnych, do fundacji, stowarzyszeń – zasadniczo do inwestorów, do których nie są kierowane obligacje hurtowe. Obligacje detaliczne charakteryzują się trochę innymi właściwościami, inaczej są skonstruowane niż obligacje hurtowe, które są notowane cały czas na rynku międzybankowym. Obligacje detaliczne są emitowane bezpośrednio i sprzedawane bezpośrednio tobie, każdemu, każdej osobie fizycznej, która zgłosi się do Skarbu Państwa i powie: tak chcę kupić te obligacje.

No ale jakie są warunki nabycia tych obligacji? Są uzależnione od stóp procentowych, które obecnie są na rynku. Stopy procentowe ustala Narodowy Bank Polski. Obecnie stopy procentowe znajdują się na rekordowo niskim poziomie czyli: 0,1% w skali roku. W połowie 2020 roku, Rada Polityki Pieniężnej zdecydowała się obniżyć stopy procentowe właśnie do tego niespotykanego jeszcze w Polsce poziomu. To oznacza że Twój zysk z inwestycji w obligacje skarbowe będzie prawdopodobnie bliski zera, jeżeli mówimy o inwestycjach w krótkoterminowe obligacje. Wynika to z tego, że skoro Narodowy Bank Polski tak tanio pożycza pieniądze, to Skarb Państwa, który jest bardzo bezpiecznym dłużnikiem, nie będzie przepłacał oferując zbyt wysokie odsetki, ponieważ takie są poziomy stóp procentowych w Polsce. Niestety dla oszczędzających „stety” dla zadłużonych, ponieważ przy niskich stopach muszą oddać mniejsze odsetki.

No dobrze, ale gdzie kupić te obligacje skarbowe, aby zapoznać się z bieżącą ofertą obligacji detalicznych skarbowych musisz po prostu wejść na stronę internetową www.obligacjeskarbowe.pl i  tam zapoznać się z bieżącą ofertą oprocentowania i bieżącą ofertą okresu na który są emitowane obligacje skarbowe. W bieżącej ofercie, która była jeszcze ustalana przed ostatnią najnowszą obniżką oprocentowania stopy referencyjnej Narodowego Banku Polskiego dla przykładu trzymiesięczna obligacja jeszcze oferowała pół procent w skali roku. Prawdopodobnie w lipcu to oprocentowanie zostanie ścięte kiedy będzie miała miejsce nowa emisja obligacji skarbowych. Od lipca oczekiwałbym bardzo istotnego obniżenia tego oprocentowania, być może nawet do 0,1% a może nawet 0,05, żeby to był tylko jakiś symboliczny poziom, który te obligacje będą dawały zarabiać jeżeli chodzi o te najkrótsze – trzymiesięczne okresy.

Co to oznacza? Że Skarb Państwa pożycza od ciebie pieniądze na 3 miesiące, a więc za 3 miesiące deklaruje Ci, że odda Ci pieniądze z narosłymi odsetkami. Odsetki liczone są jako pół procent rocznie, ale tylko za te 3 miesiące więc otrzymasz tylko 1/4 pół z procenta –  tyle dostaniesz po trzech miesiącach. Musisz doczytać bardzo szczegółowo warunki emisji tych obligacji ponieważ w przypadku gdy nie dotrzymasz do końca okresu oszczędzania końca, czyli do zapadalności obligacji, czyli złożysz dyspozycję przedterminowego wykupu, to nie dostaniesz odsetek w przypadku obligacji 3 miesięcznych, natomiast w przypadku innych rodzajów obligacji – tych o dłuższym terminie zapadalności musisz szczegółowo doczytać jakie są warunki wcześniejszego zakończenia oszczędzania. Musisz się bardzo szczegółowo zorientować się i ponieważ w każdym miesiącu mogą być inne warunki dotyczące oprocentowania i też inne warunki dotyczące przedterminowego wykupu tej obligacji.

Innym sposobem zainwestowania w detaliczne obligacje skarbowe, jeżeli nie chcesz przez stronę internetową, żeby tam założyć konto, przelać pieniądze, to możesz alternatywnie udać się do banku PKO BP, w którym pracownik tego banku kieruje Cię, w jaki sposób należy złożyć dyspozycje zakupu obligacji skarbowych.

A więc podsumowując dzisiejszy odcinek: obligacje skarbowe dzielą się na hurtowe i detaliczne. Pierwsze: hurtowe są kierowane tylko dla dużych instytucji, dla klientów private bankingu, zasadniczo dla instytucji finansowych, są notowane na rynku międzybankowym, natomiast obligacje detaliczne są kierowane do każdej osoby fizycznej która może sobie je nabyć w banku PKO BP lub przez stronę internetową www.obligacjeskarbowe.pl. Wiesz również, że hurtowe obligacje skarbowe możesz nabyć przez fundusz inwestycyjny, który ma pewne swoje zalety, ale ma też wady. O tym pewnie powiem w kolejnych odcinkach.

Ale to, dlaczego miałbyś kupować to obligacje skarbowe? To jest tak naprawdę clue tego dzisiejszego spotkania,  dlatego że kupując obligacje pożyczasz pieniądze obligacje skarbowe pożyczasz pieniądze skarbowi państwa, który ma najwyższą jakość kredytową w Polsce, a więc jest takim najpewniejszym dłużnikiem spośród wszystkich dłużników dostępnych w Polsce. Więc jeżeli chcesz odzyskać swoje pieniądze od tego, kto emituje obligacje: „Ja Ci wyemituje obligacje i obiecuję że Ci oddam pieniądze”, no ale wiesz, z tą obietnicą, to różnie czasem może być… Jeżeli obieca Ci ktoś, do kogo masz słabe zaufanie to potem okaże się że nie ma tych pieniędzy i nie odzyskasz tych pieniędzy, więc musisz bardzo uważać komu pożyczasz pieniądze, jeżeli chcesz te pieniądze inwestować w bezpieczny sposób: Skarb Państwa ma najwyższą jakość kredytową, w Polsce w związku z tym najbezpieczniej pożyczać jest Pieniądze Skarbowi państwa, bardziej bezpiecznie nawet niż bankom. Skarb Państaw jest w kategorii bezpieczeństwa wyżej niż banki, ponieważ środki zgromadzone w banku powyżej 100 000 € nie są gwarantowane przez Bankowy Fundusz Gwarancyjny. Obligacje skarbowe są tym Najbardziej bezpiecznym instrumentem finansowym w Polsce. Najbardziej bezpiecznym: rozumiem przez to prawdopodobieństwo odzyskania pożyczonych pieniędzy, które są wtedy w całości gwarantowane przez skarb państwa, jako podmiot najbezpieczniejszy w Polsce.

Tak więc, cieszę się że wysłuchałeś do końca kolejnego, trzeciego odcinka podcastu. Cieszę się że tutaj jesteś. Już teraz zapraszam Cię na kolejny odcinek, a całą notkę i podsumowanie tego podcastu znajdziesz na blogu wcozainwestowac.pl. Dziękuję Ci za to spotkanie, do usłyszenia niebawem.